..::Книги::..
Ve molime da se logirate!

..::Книги::..

Македонски Форум за литература
 
HomeGalleryПрашања/ОдговориБарајРегистрирајте сеЧленовиЧленски групиВлез
Барај
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Keywords
дела состави
Latest topics
» Жан Пол Сартр
Чет Дек 17, 2015 9:26 pm by GOD

» Што мислите за Буковски?
Чет Дек 17, 2015 9:25 pm by GOD

» Гавранот - Едгар Алан По
Чет Дек 17, 2015 9:15 pm by GOD

» Online после 8 години!
Чет Дек 17, 2015 9:14 pm by GOD

» Sugarfx Light Pack 3.0
Вто Мај 06, 2014 12:07 am by Гостин

» Bread And Wheat.rar
Пон Мај 05, 2014 11:23 am by Гостин

» Directx 11 Free Download For Windows 7 64 Bit Full Version
Пон Апр 21, 2014 2:59 am by Гостин

» Directx 11 Free Download For Windows 7 64 Bit Full Version
Пон Апр 21, 2014 2:59 am by Гостин

» itnoo!
Вто Апр 17, 2012 3:01 pm by dreamer

Јануари 2019
ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top posting users this week

Share | 
 

 Омилен роман

Go down 
АвторПорака
~Taмарче~

~Taмарче~

Female Број на мислења : 4
Age : 30
Локација : ...In da middle of nowhere...
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Омилен роман   Пон Ное 05, 2007 12:25 am

Значи, кој роман ви оставил најголем впечаток..И зошто ви оставил таков впечаток?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
~Taмарче~

~Taмарче~

Female Број на мислења : 4
Age : 30
Локација : ...In da middle of nowhere...
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Пон Ное 05, 2007 1:05 am

Aна Каренина-Толстој. Не е уметничко дело, туку, дело на животот. Роман за една забранета љубов, која и покрај тоа што упорно се бореше и сакаше да успее, едноставно пропадна.
Заклучокот можи да бидат само два зборој: Ремек дело!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Пон Ное 05, 2007 2:00 am

Да,се согласувам. Романот е нешто феноменално! Го обожавам Толстој токму поради тој роман.

Јас имам повеќе омилени романи. Меѓу нив е и „Злосторство и казна“ од Достоевски, „Судбината на човекот“ од Шолохов, „Евгениј Онегин“ од Пушкин...„Капетановата Ќерка“...итн Smile (Да не почнам да зборувам за Жил Верн) Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
Беатри

Беатри

Female Број на мислења : 1
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-05

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Сре Ное 07, 2007 9:02 pm

Покрај гореспоменативе класици, омилен роман ми е ,,Дервишот и смртта‘‘ од Меша Селимовиќ. Впрочем, целата книга е за во цитати. Ретко се наоѓа така добар автор како Селимовиќ кој може суштински да допре длабоко во вас за да посакате да ги вдишите или голтнeте туѓите напишани зборови. Smile
Во принцип се од него ми е омилено. Би ја издвоила и ,,Тврдина‘‘.

Цитат :
...Со крик летаат птиците преку црното небо, луѓето молчат, и крвта ме боли од чекање...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
andrijana91Female Број на мислења : 2
Age : 27
Локација : skopje
Репутација : 0
Registration date : 2008-01-09

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Сре Јан 09, 2008 7:03 pm

Епа мое омилено дело е Прв за умиранје од Џејмс Патерсон,прекрасно дело кое се чита во еден здив.Патем ке кажам дека мн сакам да читам трилери така да ако имате некој предлог слободно писете Exclamation
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Wisna

Wisna

Број на мислења : 26
Репутација : 0
Registration date : 2008-01-21

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Пон Јан 21, 2008 4:10 pm

Има многу книги кои ме оставиле без здив, ама сепак ќе ја одвојам Чекори за сеќавање од Николас Спаркс зашто тоа е прва книга со која се соживеав и се расплаков. Мислам дека е многу важно ако некоја книга ти пробуди некои емоции, да постигне некаков ефект книгата.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Пон Јан 21, 2008 5:28 pm

Овие книги што ги спомнувате ги има во библиотека или се купуваат во Матица, Табернакул...или не знам каде...?

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
Wisna

Wisna

Број на мислења : 26
Репутација : 0
Registration date : 2008-01-21

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Пон Јан 21, 2008 8:59 pm

Па веројатно, прашај, би требало да ги има Smile
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
veXation

veXation

Female Број на мислења : 9
Локација : behind you!
Репутација : 0
Registration date : 2008-04-24

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Чет Апр 24, 2008 6:43 pm

Понижени и навредени, Двојник, Бедни луге.. и се друго што имам прочитано од Достоевски ми оставило посебен впечаток...
Клетници на Виктор Иго, Евгенија Гранде од Балзак..
На запад ништо ново, Сидарта.. премногу се!
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Чет Апр 24, 2008 9:30 pm

Ммм...убав убав избро ! Smile

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
veXation

veXation

Female Број на мислења : 9
Локација : behind you!
Репутација : 0
Registration date : 2008-04-24

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Нед Мај 04, 2008 5:17 pm

Нешто најпоследно што прочитав Степскиот волк на Херман Хесе..
ептен многу ми се допадна извадив еден куп цитати од неа
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Пон Мај 05, 2008 1:14 am

За што се работи книгата?

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
veXation

veXation

Female Број на мислења : 9
Локација : behind you!
Репутација : 0
Registration date : 2008-04-24

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Пон Мај 12, 2008 7:23 pm

доминира идејата за двојната природа на човекот.. не обожавам да прераскажувам книги би рекла земи прочитај книгава изобилува со многу убави мисли ако некогаш решиш да ја прочиташ надевам се дека нема да те разбочара Wink
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   Чет Фед 26, 2009 6:26 am

Дај набројте ми неколку книги да читнам.

Во Скопје сега живеам (Ново Лисиче) кај големата пошта Smile можеби некои комшики ми се, па да иам што да читам во слободно време кое го имам прилично Smile

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Омилен роман   

Вратете се на почетокот Go down
 
Омилен роман
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
..::Книги::.. :: Проза :: Романи-
Отиди до: