..::Книги::..
Ve molime da se logirate!

..::Книги::..

Македонски Форум за литература
 
HomeGalleryПрашања/ОдговориБарајРегистрирајте сеЧленовиЧленски групиВлез
Барај
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Keywords
дела состави
Latest topics
» Жан Пол Сартр
Чет Дек 17, 2015 9:26 pm by GOD

» Што мислите за Буковски?
Чет Дек 17, 2015 9:25 pm by GOD

» Гавранот - Едгар Алан По
Чет Дек 17, 2015 9:15 pm by GOD

» Online после 8 години!
Чет Дек 17, 2015 9:14 pm by GOD

» Sugarfx Light Pack 3.0
Вто Мај 06, 2014 12:07 am by Гостин

» Bread And Wheat.rar
Пон Мај 05, 2014 11:23 am by Гостин

» Directx 11 Free Download For Windows 7 64 Bit Full Version
Пон Апр 21, 2014 2:59 am by Гостин

» Directx 11 Free Download For Windows 7 64 Bit Full Version
Пон Апр 21, 2014 2:59 am by Гостин

» itnoo!
Вто Апр 17, 2012 3:01 pm by dreamer

Јануари 2019
ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top posting users this week

Share | 
 

 Захир - Паоло Коелјо

Go down 
АвторПорака
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Захир - Паоло Коелјо   Пон Ное 05, 2007 2:30 am

Дали сте ја читале кнгиата?
Имено се раскажува за човек кој го изгубил компасот во својот внатрешен свет. Станува преоккупиран од својата работа и покрја тоа што е успешен писател за животот, ја губи смислата на љубовта...

Да не ви раскажувам се, ...

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
~Taмарче~

~Taмарче~

Female Број на мислења : 4
Age : 30
Локација : ...In da middle of nowhere...
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Пон Ное 05, 2007 4:33 am

Jа имам читано книгата. Човекот тотално се губи во времето и просторот од премногу работа, и не забележува дека со тоа го губи најважното нешто во неговиот живот, нешто што е дел од него, за кого живее..
Жена му одеднаш исчезнува, а никој не знае каде заминала, во кој правец, дали ќе се врати...
Захир е волшебна приказна за патувањата, за опседнатоста по изгубената љубов, односите во еден брак, слободата во истиот и жртвувањето на голем број работи, заради личните амбиции на човекот. Или подобро речено, алчноста за слава.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Пон Ное 05, 2007 4:53 am

И тоа алчност ...што е ...подсвесна. Тој беше свесен за тоа дека не треба така да биди...но, се покажа дека и оние луѓе кои имаат најмногу контрола врз себе...потпаѓаат..

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
libertyFemale Број на мислења : 6
Age : 36
Локација : Skopje
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-07

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Сре Ное 07, 2007 6:18 pm

odamna prestanav da go citam Koeljo zasto se komercijalizira premnogu no od ova navedenovo me zainteresira knigata.Po se izgleda ima sosema poinakov kontekst od site ostanati,ja trgam nastrana Veronika resi da umre,ja citav koga bev pomala i me fascinira knigata na moi 19 godini.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Нед Ное 11, 2007 4:35 pm

liberty напиша:
odamna prestanav da go citam Koeljo zasto se komercijalizira premnogu no od ova navedenovo me zainteresira knigata.Po se izgleda ima sosema poinakov kontekst od site ostanati,ja trgam nastrana Veronika resi da umre,ja citav koga bev pomala i me fascinira knigata na moi 19 godini.

Коељо не го смена стилот на пишување ниту па приказните во своите романи.

Тој дел не го сфаќам за „комерцијализација“. Што подразбирате?

Дека се популарни книгите ерго...тоа е комерцијализација?

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
libertyFemale Број на мислења : 6
Age : 36
Локација : Skopje
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-07

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Пет Ное 16, 2007 4:04 pm

Знам дека се популарни книгите и се прашувам зошто кога сите почнаа да личат една на друга и очигледно се оптеретени со површни работи.Исто како што направи Димитар Тасевски такозвани Дитас со Крив правец која беше забранета што ја направи уште повеќе барана.Во ред тематиката беше оригинална,но само првиот пат.А следно од него беше Крив правец 2, децата на ѓаволот, Дупка во мозокот и понатаму престанав да го следам. Значи правиш една добра книга и после може што сакаш да пишуваш затоа што веќе е ин да те чита народот.Затоа што луѓето немаат индивидуална свест и мозок па размислуваат групно трендовски да не речам.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Пет Ное 16, 2007 4:17 pm

Тематиката за која пишува Коељо е една од поглавните нешта што не прави среќни. Сите оние работи кои сите ние ги потиснуваме за „поинакви цели“ или наводно сме ги надминале тие сепак ни ја набљудуваат душата и го чекаат правилниот момент да не нападнат. Книгите на Коељо се оние „тренинг сесии“ кога учите како да се справите ако сеуште не нападнале, или ако веќе нападнале како да се одбраните. Тој вечен судир во нас е цел на неговите дела. Отаде неговата популарност.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
libertyFemale Број на мислења : 6
Age : 36
Локација : Skopje
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-07

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Пет Ное 16, 2007 7:33 pm

da jasno mi e za sto pisuva Koeljo no ednostavno nema trening sesii koi se ucat od knigi vo zivotot nemame ni treninzi ni generalni probi nitu pak nekoj moze da ne spremi za da se spravime so nesto.Toa e nesto koe sami go ucime, i ne moze ni Koeljo ni Mandino ni ne znam uste koj da ne nauci.I vo edno vakvo ludo vreme neli imas primeteno deka se poveke izleguvaat knigi koi ni kazuvaat sto treba da napravime za podobar zivot kako da bidime podobri luge,kako, kako ... i podobri li sme ?
ednostavno komercijalnite pisateli, organizacii znaat odnapred sto ke go dopre narodot i toa i pisuvaat.
Patem imam informacii deka Koeljo bil pred nekolku godini tuka na Filoloski fakultet i daval negov avtogram na negovi dve kupeni knigi, ne na edna tuku na dve.
Pa se prasuvam kolku komercijalno e toa?
ostavam prostor moite soznanija da ne se tocni,no odamna bese a sepak mislam deka se tocni.
pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Simonia D

Simonia D

Број на мислења : 1
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Вто Ное 20, 2007 4:39 am

GOD напиша:
Коељо не го смена стилот на пишување ниту па приказните во своите романи.

Многу точно!
Само да не бидеме во заблуда дека Коељо го прави тоа затоа што увидел дека му носи пари... Човекот едноставно не знае поинаку, нема идеи! 11 Минути... Што треба да биде тоа?! ...Вади моменти од онакви од прости попрости книжулиња pocketbook philosophy и ги сместува во некоја шпанскосериска приказна. Ма дај! Нема уметност тука...
Нека го префрли некој ова во Рисајкл бин.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
libertyFemale Број на мислења : 6
Age : 36
Локација : Skopje
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-07

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Вто Ное 20, 2007 5:58 pm

dosta verovatno deka navistina ne znae kako poinaku da pisuva covekot.Ne znam zasto ne mi teknalo.A i dobro napravil pari covekot pa go smestiv na nekoe povisoko nivo demek namerno pisuva taka kako sto pisuva.Moze sum greska.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
andrijana91Female Број на мислења : 2
Age : 27
Локација : skopje
Репутација : 0
Registration date : 2008-01-09

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Сре Јан 09, 2008 6:55 pm

досега немам прочитано ниту едно дело на Паоло Коељо,но ме интересира нешто повеке за Алхемичарот,сакам да слушнам ваши критики и сл. Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   Пон Јан 21, 2008 5:33 pm

andrijana91 напиша:
досега немам прочитано ниту едно дело на Паоло Коељо,но ме интересира нешто повеке за Алхемичарот,сакам да слушнам ваши критики и сл. Very Happy

Алхемичарот според мене е најдосадната книга од Коељо. Се согласувам дека некои романи му се Philosophy for Dummies и некои малку морбидни и психопатски, ама во главно добар е за попладневно релаксирање и масажа на мозочните клетки (за некои убивање Very Happy )

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Захир - Паоло Коелјо   

Вратете се на почетокот Go down
 
Захир - Паоло Коелјо
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
..::Книги::.. :: Проза :: Романи-
Отиди до: