..::Книги::..
Ve molime da se logirate!

..::Книги::..

Македонски Форум за литература
 
HomeGalleryПрашања/ОдговориБарајРегистрирајте сеЧленовиЧленски групиВлез
Барај
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Keywords
состави дела
Latest topics
» Жан Пол Сартр
Чет Дек 17, 2015 9:26 pm by GOD

» Што мислите за Буковски?
Чет Дек 17, 2015 9:25 pm by GOD

» Гавранот - Едгар Алан По
Чет Дек 17, 2015 9:15 pm by GOD

» Online после 8 години!
Чет Дек 17, 2015 9:14 pm by GOD

» Sugarfx Light Pack 3.0
Вто Мај 06, 2014 12:07 am by Гостин

» Bread And Wheat.rar
Пон Мај 05, 2014 11:23 am by Гостин

» Directx 11 Free Download For Windows 7 64 Bit Full Version
Пон Апр 21, 2014 2:59 am by Гостин

» Directx 11 Free Download For Windows 7 64 Bit Full Version
Пон Апр 21, 2014 2:59 am by Гостин

» itnoo!
Вто Апр 17, 2012 3:01 pm by dreamer

Јануари 2019
ПонВтоСреЧетПетСабНед
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top posting users this week

Share | 
 

 Делата на Жил Верн!

Go down 
АвторПорака
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Делата на Жил Верн!   Нед Ное 11, 2007 4:38 pm

Книгите со кои пораснав. Делата на Жил Верн. Човекот може слободно да ме префрли во некоја друга доба, романтична доба. Делата му се исполнети како со научни факти така и невидени авантури со што им дава една реалност дека она што го читате ќе го доживеете наредните 20-тина години.

Штета што денес такви писатели нема.
Се заврши со STARTRECK...од тогаш ништо ново.

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
libertyFemale Број на мислења : 6
Age : 36
Локација : Skopje
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-07

ПишувањеПредмет: Re: Делата на Жил Верн!   Пет Ное 16, 2007 4:10 pm

Жил Верн за него дефинитивно може да се каже дека во своето време бил авангардист. Човекот имал визии веројатно и своевремено бил исмејуван поради истите.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
GOD
Администратор
GOD

Male Број на мислења : 54
Age : 33
Локација : Heaven
Репутација : 0
Registration date : 2007-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Делата на Жил Верн!   Вто Јан 22, 2008 2:58 am

Колку што знам, не бил никогаш исмејуван, дури и тогаш луѓето му се фасцинирале на неговата фантазија. проблемот е во тоа што тој тие фантазии ги основал врз научни факти и тоа беа идеи со кои сакаше да им се обрати на научниците, а не чиста детска фантазија од типот на Толкин. (иако Толкин е друга тема и не е тоа детска фантазија ама сакав да бидам сфатен).

_________________
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://knigi.macedonianforum.net
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Делата на Жил Верн!   

Вратете се на почетокот Go down
 
Делата на Жил Верн!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
..::Книги::.. :: Проза :: Романи-
Отиди до: